Popüler Yayınlar

21 Temmuz 2016 Perşembe

Chatroulette nedir ? Nasıl çalışır ? Chat rulet tarzı siteler nelerdir ?

Dünyanın en fazla takip edilen sitesi chatroulette sitesi dünyada büyük bir fenomen olmaya devam ediyor.Chatroulette sahip olduğu eşsiz sistemi sayesinde bir çok ünlü ve büyük kullanıcı kitlelerine sahip chat sitelerine de ilham kaynağı olmuştur.Örnek vermek gerekirse chatrandom.com dünyanın dört bir yanından on binlerce kullanıcıya ulaşabilmekte ve onları bir arada tutabilmektedir.Chat random sahip ilham kaynağı chat roulette sayesinde bir çok alt domaini ile birlikte türkiye'de dahil hizmet sunmaktadır.Kullanıcıların rahatlıkla kullanabildikleri chat sistemi basit ve bir kaç adımda kullanabileceğiniz enteresan kolay bir sistem.Chatroulette.com sitesi kayıt gerektiriken  , çet random hiç bir kayıt gerektirmez.Ancak sistem mantığı aynıdır , kullanıcıları rastgele eşleştirmek.

Chatroulette nasıl kullanılır ? Lokal arama nasıl yapılabilir ?

Chatroulette'nin çok kolay ve kullanımı basit bir sistem olduğundan bahsettik.Bu sitenin bir diğer özelliği ise kayıt gerektirdiği durumlar ve olmadığı durumlar olmasıdır.Chat rulet sitesini referans alarak büyük kullanıcı sayılarına ulaşan chatrandom.com , imeetzu.com , omegle.com gibi siteler üzerinde kayıt olmadan başla-ilerle-dur-raporet gibi komutlardan ibaret olduğunu söyleyebilirim.
Kullanım olarak random chat chatroulette benzeri siteler oldukları için kullanımları da bir o kadar benzerdir.
Öncelikle sisteme giriş yapın BAŞLA diyip başladıktan sonra sizden kameranıza ulaşacağına dair bilgisayarınızdan bir uyarı gelecek ( izin vermek istiyor musunuz ? ) gibi.Bu uyaruya dayanarak kamera ve mikrofonunuz ister aktif edin yada etmeyebilirsinizde ancak maksimim seviyede yararlanmak için izin veriniz.Bundan sonra yapmanız gereken rulet sitesini etkili bir şekilde kullanmak.Başla , Dur ,Değiştir gibi butonlar sayesinde  başlatıp durdurabilir yada değiştirebilirsiniz.
Ayrıca bahsetmek gerekirse , sohbet ettiğiniz karşı kameradaki kişide uygunsuz birşeyler sezerseniz onu şikayet etme ve bu siteyi tekrar kullanmamak üzere süresiz banlatabilirsiniz.

Chatroulette kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neledir ?

İnternette biri yada birileri ile sohbet etmeye başladığınız zaman dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.İnsanlar internet üzerinde oldukları gibi davranmazlar yada başka biri gibi hareket ederler.Bu yüzden internet üzerinde biri ile tanışmadan önce aşağıdaki önerilerimizi göz önünde bulundurmanızda yarar var.

  • - İnternette tanıştığınız biri ile bilgilerinizi paylaşmayınız. ( adınız , soyadınız , oturduğunuz yer , banka bilgileriniz )
  • - İnternette tanışılan kişiler yaşlarını söylemezler, ne iş  yaptıklarını söylemezler.
  • - Kamerada görüştüğünüz kişilerle seviyeli sohbetin dışına çıkmayınız , karşıdaki çıkarsa sohbeti sonlandırın.
  • - Sizlere baskı uygulamak isteyenler olabilir , rahatsızlık durumlarında şikayet butonunu kullanın ve kameranızı değiştirin.
  • - Sizlerle fotoğraf ,video ,link gibi paylaşımlarda bulunan kişilerin linklerini tıklamayın yada resim/video açmayın.Uygunsuz görüntüler olabilir veyahut linkte virüs bulunabilir.

Daha bir çok gereksiz durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Yorumlar üzerinden bizimle paylaşabilir sizin gibi mağdur olabileceklerini düşündüğünüz kişileri bilgilendirebilirsiniz.Camrulet.com ile her daim yanınızda olacağız.

Chatroulette tarzı siteler nelerdir ? Kullanımları uygunmudur ?

İnternet kocaman bir havuz gibi gerçek dünya gibi sanal dünyada bir sürü unsur ve daha serbest , denetlenemeyen yapıya sahip.Bu yüzden chat rulet tarzı sitelerde uygunsuz görüntülere denk gelmeniz mümkündür.Bir çok rulet sitesi kullanıcılara cam sohbet sitelerini önerebilirken bu siteler üzerinde doğru ve seviyeli olarak chat yapabileceklerinizi seçmeniz ve eleme yapmanzı gerektiğini bilmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.